2 Oct 2014

An inspirational meeting

Jakiś czas temu (no dobra, kilka miesięcy temu) miałam okazję uczestniczyć w bardzo przyjemnej uroczystości pt." Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle". Jednak nie tyle sama nazwa mnie zainteresowała, co główny gość spotkania - wspaniały polski aktor pan Andrzej Seweryn.


Nie jestem fanką polskiego kina, jednak obejrzałam kilka filmów z tym aktorem i największe wrażenie zrobił na mnie w roli Rejenta Milczka w "Zemście", ale wydaje mi się, że najbardziej znana jest jego rola w filmie "Ogniem i Mieczem", gdzie wcielił się w Jeremiego Michała Wiśniowieckiego. Widzowie spoza Polski mogli go zobaczyć m.in. w "Liście Schindlera"(polecam film - genialny). Przez wiele lat mieszkał we Francji i  jest drugim w historii teatru Comedie Francaise aktorem obcego pochodzenia, któremu zaproponowano pracę w tej prestiżowej grupie. Byłam bardzo ciekawa co wyniknie ze spotkania.
Pan Seweryn został zaproszony na spotkanie aby przeczytać poezję oraz fragmenty dramatów okresu pozytywizmu i młodej polski A. Asnyka i S. Wyspiańskiego. Jeszcze nigdy poezja nie brzmiała tak... magicznie. Pan Seweryn mówił po prostu z takim przejęciem, takimi emocjami czytał wiersze, że nie da się tego opisać słowami. Po prostu czarował publiczność. Mi, jako zdecydowanej fance prozy, po prostu opadła szczenka.Aktor został nagrodzony gromkimi brawami i owacją na stojąco. Naprawdę byłam zachwycona. Ten wspaniały artysta przypomniał mi czym jest prawdziwe aktorstwo i utwierdził w przekonaniu, że chciałabym kroczyć tą ścieżką. 

Na spotkanie wybraliśmy się "szkolnie" z naszą nauczycielką od polskiego. Załatwiła nam spotkanie z samym panem Sewerynem! :) Serce waliło mi jak oszalałe, gdy stałam w kolejce po autograf. Co by tu mu powiedzieć? ;)


W końcu w nerwach podzieliłam się z Nim swoimi spostrzeżeniami na temat jednego z wierszy, który najbardziej mi się spodobał. Był to wiersz o wspomnieniach starego aktora, niezwykle wzruszający. Pan Andrzej powiedział, że ten wiersz jest mu szczególnie bliski. Napisał mi w autografie abym nie stała na glinie - wezmę sobie to do serca haha ;) Jest to wspaniały, ciepły człowiek i bardzo chętnie zgodził się zapozować z nami do zdjęcia! :) 

Ja to ta świecąca w niebieskiej kurtce ;)
Fajnie, że od czasu do czasu coś się dzieje w tym Poznaniu ;)  


photo source:

facebook.com - Biblioteka Raczyńskich

No comments:

Post a Comment